Дуже легко давати поради, складніше їх виконати.
Що таке затримання? Які правові підстави та форма оформлення затримання особи по підозрінню у вчиненні злочину? Чи обов'язковим є затримання особи? Момент затримання?
Ми спробуємо відповісти на всі поставлені питання.
В момент, коли особа не може самостійно змінити своє місцезнаходження у просторі (окрім випадків бажання потрапити на об'єкти доступ до яких обмежений правилами власника нерухомого майна) за власним бажанням, то така особа може вважатися затриманою. При цьому не має значення яким чином працівники правоохоронних органів здійснюють таке обмеження.
Якщо особу затримано, то вона має право:
- право на захист, в тому числі за рахунок Держави;
- право здійснити дзвінок близьким для повідомлення свого місця перебування;
- на негайне доставлення до слідчого судді для вирішення питання про законність та обґрунтованість його затримання, іншого позбавлення свободи та подальшого тримання;
- знати стосовно чого особа затримана та у вчиненні якого правопорушення особа підозрюється;
- бути звільненою, якщо протягом сімдесяти двох годин з моменту затримання їй не вручено вмотивованого судового рішення про тримання під вартою. (ст. 12 КПК України)
Відповідно до ч. 1 ст. 207 КПК України Ніхто не може бути затриманий без ухвали слідчого судді, суду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
2) безпосередньо після вчинення кримінального правопорушення чи під час безперервного переслідування особи, яка підозрюється у його вчиненні.
В свою чергу таке затримання може здійснити необов'язково працівник поліції, будь-яка особа, яка стала свідком кримінального правопорушення або захищає свої інтереси, може затримати особу з підстав, які названі вище. Після затримання таку особу необхідно негайно доставити її до уповноваженої службової особи або негайно повідомити уповноважену службову особу про затримання та місцезнаходження особи, яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 208 КПК України уповноважена службова особа (частіше за все це працівник поліції) має право без ухвали слідчого судді, суду затримати особу, підозрювану у вчиненні злочину, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі, лише у випадках:
2) якщо безпосередньо після вчинення злочину очевидець, в тому числі потерпілий, або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події вказують на те, що саме ця особа щойно вчинила злочин;
3) якщо є обґрунтовані підстави вважати, що можлива втеча з метою ухилення від кримінальної відповідальності особи, підозрюваної у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого корупційного злочину, віднесеного законом до підслідності Національного антикорупційного бюро України.
При цьому таке затримання може стосуватися виключно випадків, коли особу, підозрюють у вчиненні злочину, за який передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, виключно у випадку, якщо підозрюваний не виконав обов’язки, покладені на нього при обранні запобіжного заходу, або не виконав у встановленому порядку вимог щодо внесення коштів як застави та надання документа, що це підтверджує.
Тобто, виключно з підстав, які наведені вище особа може бути затримана, інших підстав не існує.
При цьому затриману особу працівник поліції має обшукати за присутності двох понятих. (ч. 3 ст. 208 КПК України)
Працівник поліції зобов'язана негайно повідомити затриманому зрозумілою для нього мовою підстави затримання та у вчиненні якого злочину він підозрюється, а також роз’яснити його права, про які ми говорили вище.
Копія протоколу негайно під розпис вручається затриманому, а також надсилається прокурору.
Особа є затриманою з моменту, коли вона силою або через підкорення наказу змушена залишатися поряд із уповноваженою службовою особою чи в приміщенні, визначеному уповноваженою службовою особою.
Отже, будь-яка особа може бути затримана, проте виключно у випадках та з підстав, які наведені вище.
При цьому необхідно знати про ключові права особи, яку затримано:
- право на захист;
- право на дзвінок;
- на негайне дослідження законності затримання судом;
- знати стосовно чого особа затримана та у вчиненні якого правопорушення особа підозрюється;
- бути звільненою, якщо протягом сімдесяти двох годин з моменту затримання їй не вручено вмотивованого судового рішення про тримання під вартою. (ст. 12 КПК України)
Знайте свої права, так спокійніше не бути затриманим)))
Коментарі
Дописати коментар